ZOR  I  Projekty  I  Archiwum O nasKontaktPolskizorpl.html
Englishzor.html
 
 films.html

Dziennik pisany w krzakach i inne dokumenty


Filmy nakręcone w ciągu ostatnich czterech lat przez Grzegorza Drozda i Alicji Łukasiak. To produkcje z pogranicza dokumentu i filmowego eseju, które układają się zarazem w rodzaj dziennika podróży obojga artystów. Warszawa, Kaliningrad, Kalkuta, Bali, Filipiny – gdziekolwiek artyści uruchamiają swoje kamery, ich spojrzeniu zawsze towarzyszy zdziwienie zarówno wspaniałością świata jak i niespójnością jego obrazu oraz paradoksami, które wpisane są w logikę jego działania. Ten moment zdziwienia podkreślą autorskie komentarze Grzegorza Drozda, który, pozostając poza kadrem, obecny jest jako głos zadający pytania – i stale poddający w wątpliwość to, co widoczne jest jak na dłoni. 
Galungan w Ubud, 2013

film z serii Dziennik pisany w krzakach

wideo HD, 74’

Reżyseria: Grzegorz Drozd

zdjęcia: Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak

lektor: Janusz Szydłowski

język polski, napisy angielskie


Galungan w Ubud to filmowa relacja z podróży artysty na indonezyjską wyspę Bali. W tropikalnym pejzażu rozgrywa się złożony spektakl, w którym ważne role grają zarówno masowa turystka jak i animistyczne wierzenia, oczekiwania przybyszów z Zachodu i azjatycka rzeczywistość, egzotyka na sprzedaż i realna obcość, konsumpcja, korupcja i rytuał. Etykieta Zastępcza, 2011

wideo HD, 33’30“

Reżyseria:. Grzegorz Drozd

Zdjęcia: Grzegorz Drozd, Ziemowit Jaworski,David Sokołowski

lektor: Tomasz Knapik

język polski, napisy angielskie


Film ma charakter surrealistycznego dokumentu. Artysta buduje narrację poświęconą smutnej rzeczywistość komunalnego osiedla wykluczonych przy ulicy Dudziarskiej w Warszawie. Używa do tego kwiecistego języka rodem z awangardowych manifestów. Kontrast pompatycznych fraz z ujęciami popadających w ruinę bloków oraz z moralnie dwuznacznym projektem społecznym, który legł u fundamentów osiedla, potęguje uczucia zagubienia i wrażenie pęknięcia między retoryką dyskursu i jego przedmiotem. Sposób w jaki Drozd przywołuję konkretny problem społeczny, pozwala z innej niż zwykle strony spojrzeć na kwestię sztuki zaangażowanej i paradygmat artysty krytycznego.


Historia Grochu, 2013

wideo HD, 51''

film z cyklu Dziennik pisany w krzakach

reżyseria: Grzegorz Drozd

zdjęcia: Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak

język polski, napisy angielskie


Bohater filmu, ,,Grochu" pochodzi z Warszawy. Kiedy jego rówieśnicy opuszczają  kraj w poszukiwaniu pieniędzy kierując się  na zachód Europy, on jedzie na Daleki Wschód, na Filipiny. Zachwycony zarówno miejscem jak i mieszkańcami niewielkiej wyspy Bantayan, postanawia na niej pozostać. Historia Grochu ukazuje próby adaptacji do świata, w którym reguły zachodniej cywilizacji nie działają. Zobaczymy szamana z wioski, budowę  domu jak i osobistą opowieść o doświadczeniu związanym z poszukiwaniem szczęścia.


Instrukcja obsługi, 2011

video HD, 15’32“ 

reżyseria: Grzegorz Drozd

zdjęcia: Alicja Lukasiak, Grzegorz Drozd

lektor: Tomasz Knapik

język polski, napisy angielskie


Film jest efektem pobytu dwójki artystów w Kaliningradzie – „najbrzydszym mieście na świecie”, jak informuje nas dobiegający z ekranu ciepły głos Tomasza Knapika. Produkcja przygotowana została na polsko-rosyjską wystawę Enklawa eksplorującą temat miasta o niejednoznacznej tożsamości narodowej, wypartego na margines Europy. Instrukcja obsługi bardziej niż vademecum przypomina jednak zbiór absurdów kłębiących się w stolicy będącej zarazem prowincją. Co ciekawe ten „prowincjonalny” punkt widzenia daje odpowiedni dystans pozwalający lepiej zobaczyć co dzieje się w europejskim Centrum.


Kalkuta, teatr doskonały 2013

film z serii Dziennik pisany w krzakach

wideo HD, 46’

reżyseria: Grzegorz Drozd

zdjęcia: Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak

lektorka: Krytyna Czubówna

język polski, napisy angielskie


Film stanowi zapis jednego dnia spędzonego w Kalkucie, od wschodu od zachodu słońca. Narrator filmu stara się skonfrontować wyniesiony z Polski system orientowania się w przestrzeni codzienności z rzeczywistością, w która zdaje się działać zgodnie z zupełnie innym paradygmatem.


Historia Grochu / The Story of Grochu


Polska 2013, 52’

napisy: polski, angielski

reżyseria: Grzegorz Drozd

scenariusz: Grzegorz Drozd

zdjęcia: Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak

montaż: Grzegorz Drozd

dźwięk: Grzegorz Drozd, Harmony Band

obsada: Michał Grochowski, Lola Adela G Pescante, Den Den Lorivie, Ondo, NeNe

język: polski, angielski, filipiński

barwa: kolor28.11.2013 - SalaMindanaw International Film Festival

General Santos City, Ph

9.10.2013, 7th Five Flavours Film Festival

2015  iTVN


 

Dziennik pisany w krzakach 

Mała filipińska wioska nad brzegiem morza: malownicze scenerie, prości mieszkańcy, szamańskie rytuały, rybackie łodzie, tradycyjna struktura społeczna, w której nowoczesność funkcjonuje jakby na marginesie. Tam właśnie zamieszkał „Grochu”: pochodzący z Warszawy członek pokolenia, które w dużej części wyemigrowało na Zachód w poszukiwaniu zarobku. Bohater dokumentu dwojga polskich artystów zdecydował się na podróż w przeciwnym kierunku, na proste życie w niezamożnej społeczności. Jednak widzowie, którzy po takim wprowadzeniu spodziewaliby się sentymentalnej opowieści o stereotypowym miłośniku natury czy podróżniku, szukającym sensu życia w azjatyckiej dżungli, przeżyją spore zaskoczenie. „Historia Grochu” to niesztampowy obraz spotkania polskiej mentalności z  odmienną kulturą, zabawny i gorzki zarazem. Autorzy nie oceniają i nie wpisują swojego bohatera w patetyczne narracje, pozwalając mu prezentować swój sposób na życie. Między wierszami jego prostej opowieści przewija się jednak szereg pytań o międzykulturowe, nierówne relacje, konflikty wartości i życiowe wybory.

Film "Historia Grochu" powstał jako jeden odcinków cyklu "Dziennik pisany w krzakach", realizowanego podczas podróży po Azji Południowo-Wschodniej.


Jagoda Murczyńska

copyright © Alicja Łukasiak